Medzi dlhodobo najpopulárnejšie obkladové materiály patrí bezpochyby tatransky profil, ktorý sa zabýval v našich domovoch. Je univerzálny, nadčasový, jednoducho atraktívny. Asi najviac nás na ňom láka to, že je úplne prírodný a my tak máme pocit, keď zavrieme na chvíľu oči, že sme sa ocitli uprostred lesa. Už skoro počujeme šepkanie listov a cítime vôňu ihličia.

1.      Potrebujeme vyzreté a suché steny. Nechceme k nám predsa pustiť vlhkosť.
2.      Po dodaní dosiek tatranského profilu, by sme im mali dovoliť aklimatizáciu najmenej 48 hodín. Môžeme ich oprieť napríklad o stenu.
3.      Steny musia byť úplne rovné, inak nám materiál nebude dobre sedieť. V prípade nerovností použijeme špeciálne vyrovnávacie podložky.
4.      Podkladová konštrukcia musí byť z drevených hranolov.

Drevené hranoly by mali mať rovnakú hrúbku ako obklad a tiež rovnakú vlhkosť, aby boli plne kompatibilné. Približne to zodpovedá 14%. Význam podkladovej konštrukcie spočíva najmä v rovnomernom prúdení vzduchu pod obkladmi. Napríklad v podkroví sa často používajú rôzne izolačné materiály, ktoré zaisťujú tú najlepšiu výslednú kvalitu. Tu sa najprv osadí vrchný a spodný hranol, ktorý vymedzí plochu tatranského profilu. Nemali by sme ani zabudnúť na toľko dôležitý ochranný náter.

Systém pero – drážka
A teraz už môžeme po všetkých prípravných prácach konečne začať s obkladom. Obkladanie je veľmi jednoduché a rýchle predovšetkým vďaka dômyselnému systému pero – drážka. Ak to ale robíte prvýkrát, je najlepšie urobiť si v práci správny systém. Teda najprv zoradiť jednotlivé dosky podľa veľkosti alebo textúry dreva. Dosky vždy ukladáme perom do drážky. Prvá doska sa voľne prichytí od podkladového roštu z hranolov a pomocou vodováhy upravíme správnu polohu. Až potom ju zafixujeme. K fixácii by sme mali byť vybavení klinčekmi s malou hlavičkou. Dosky pribíjajte kladivkom cez hranol, aby sa tatranský profil nepoškodil. Akonáhle máte celú stenu, umiestnite hornú a spodnú lištu.